Ez a magyar gazdaság fő problémája?
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) szerint a magyar gazdaság fő problémája a bizalom hiánya.
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) szerint a magyar gazdaság fő problémája a bizalom hiánya.
A Világgazdaság mutatószáma szerint változatlanul recesszióban van a magyar gazdaság. A gyorsulási Irányadó (GYIA) októberben 1,21 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest, a havi index pedig 0,04 százalékkal mérséklődött, ekkora esésre 2010 elején volt példa utoljára - írja a csütörtöki Világgazdaság.
Az elmúlt időszakban bejelentett magyarországi kiigazító intézkedések nyomán a magyar gazdaság növekedési üteme a vártnál valószínűleg lassabb, ugyanakkor az államháztartási hiány az eddig jósoltnál kisebb lehet - közölték hétfőn londoni pénzügyi elemzők.
A Moody's csak akkor fogja megváltoztatni Magyarország megítélését, ha a kormány tartható költségvetési intézkedéseket hoz a gazdasági növekedés ösztönzésére - mondta a Dow Jones budapesti tudósítójának a hitelminősítő térségi elemzője.
Egyöntetűen 6 százalék feletti éves magyar inflációt valószínűsítettek szeptemberre a felzárkózó piacokkal foglalkozó londoni elemzők, akik szerint ugyanakkor a múlt hónapban valószínűleg tetőzött is a magyarországi infláció. A KSH csütörtökön ismerteti a szeptemberi inflációs adatokat.
Az idén 1 százalékkal csökken, jövőre 0,8 százalékkal nő a magyar bruttó hazai termék (GDP) - közölte legfrissebb előrejelzéseit a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tokiói idő szerint kedden reggel kiadott Világgazdasági Kilátások jelentésében.
Csak átmenetileg állt meg a gyorsulási irányadó (gyia) esése a nyár utolsó két hónapjában, szeptemberben újra lassult a gazdaság: havi alapon 0,05 százalékkal csökkent a mutató, éves bázison 1,11 százalékkal esett, vagyis a gazdaság továbbra sem tud lendületet venni - írta a Világgazdaság csütörtökön.
Pleschinger Gyula gazdasági államtitkár szerint a kormány valószínűleg ront az idei növekedési előrejelzésén.
Kizárólag Hajdú-Bihar megye volt képes a 2008-ban kitört válság első éveiben javítani gazdasági pozícióján Kelet-Magyarországon. Debrecenben és környékén az egy főre jutó GDP négy éve kereken a 71 százaléka volt az országos átlagnak, 2010-re ez az érték 73,1 százalékra emelkedett – derül ki a Megyék, régiók statisztikai zsebkönyve – 2011 című, nemrég megjelent KSH-kiadványból.
Az év elején beharangozott konszolidáció még el sem kezdődött, de már véget is ért: Orbán Viktornak ugyanis harcra van szüksége, mert a békétől semmi jót nem várhatna 2014-ben - írja keddi cikkében a Véleményvezér blog.
Recesszió és recesszió között jelentős különbség van, ám ha tüzetesebben megnézzük a számokat, akkor láthatjuk, hogy a magyar gazdaság számos területe már 2006 óta recesszióban van. Az építőipar 2005 óta zuhan, a kiskereskedelmi forgalom az elmúlt hat évben 17 százalékkal esett össze. A hazai GDP pedig ma is alacsonyabban van, mint 2005-ben - írja Zsiday Viktor befektetési szakértő blogjának friss bejegyzésén.
Már nemcsak az elemzők, a statisztika sem igazolja Matolcsy tündérmeséjét. Immár hivatalosan is recesszióba került a hazai gazdaság, amely egyelőre megállíthatatlanul zsugorodik. A hvg.hu által is megkérdezett elemzők sorra módosítják a növekedési kilátásokat. Már csak a kormánynak kellene módosítani a várakozásain – ami nem hagyhatja érintetlenül a költségvetési tervezést sem.
Valószínűleg csökkent az idei második negyedévben is Magyarország bruttó hazai termékének (GDP) értéke. A magyar gazdaság az első negyedévi visszaesés után így technikai értelemben recesszióba kerülhetett - jósolták az előzetes GDP-becslés keddi ismertetése előtt londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint ugyanakkor az infláció éves üteme jó eséllyel nem sokat változott a múlt hónapban.
Szerinte Orbán Viktor már legfeljebb csak Matolcsy Györgyre hallgat, és úgy véli, hogy aki ma közgazdászként hisz abban, hogy a Matolcsy-féle gazdaságpolitika előrevihet, az vagy nagyon naiv, vagy nagyon elköteleződött. A munkahelyvédelmi akcióterv pr-akció lehet - mondta a HVG-nek adott interjúban Mellár Tamás közgazdász.
„Aki ma Magyarországon közgazdászként hisz abban, hogy a Matolcsy-féle gazdaságpolitika előrevihet, az vagy nagyon naiv, vagy nagyon elköteleződött” – mondja Mellár Tamás a HVG-nek adott interjújában.
Hiába lélegeztek fel valamelyest a piacok az európai szuverén adósságválság terhe alól, a világ pénzügyi szakemberei még soha nem voltak olyan borúlátóak, mint 2012 második negyedévében. Ennek oka a kínai gazdaság lassulása és a kormányzatok túlköltekezése - derül az MTI-hez eljuttatott nemzetközi kutatásból.
A magyar gazdaság recesszióban tölti az idei év egészét - jósolták a JP Morgan szerdai globális prognózisának Magyarországra vonatkozó fejezetében a ház közgazdászai. A cég elemzői azzal számolnak, hogy a magyar hazai össztermék (GDP) 2012-ben 1,2 százalékkal csökken, jövőre ugyanakkor 1 százalékkal növekedhet.
Magyarországgal az a baj, hogy fogcsikorgatva hasonlítani akar Ausztriára, amellyel egy monarchiát alkotott, de túlságosan is Görögországra hasonlít – állapította meg a hét végén megjelent budapesti tudósításában Marc Champion, a Bloomberg gazdasági hírügynökség egyik szerkesztője.
Stabilizálódtak az árak az EU-ban júniusban, de a legnagyobb éves inflációt Magyarországon regisztrálták.
A Pénzkérdés blog összegyűjtött öt olyan gazdasági alapvetést, amivel Matolcsy György és gazdaságpolitikája látványosan szembemegy.